Stříhání ovcí

Drtivá většina, v současné době chovaných plemen ovcí, vyžaduje alespoň jednou ročně ostříhat vlnu a to bez ohledu na to, jestli je chovaná na maso, mléko, nebo právě vlnu.

  1. Službu střihače objednávejte dostatečně dopředu, dvojnásob to platí na jarní stříhání.
  2. Domluvte se střihačem, co vše bude pro svoji práci potřebovat.
  3. Pokud si troufnete svoje ovce ostříhat sami, buďte velmi opatrní a trpěliví.

KDY STŘÍHAT?

Často, velmi často se setkávám s domněnkou, že neostříhá-li se ovce hned brzy na jaře, nestihne ji do zimy dorůst vlna. Jak se dozvíte níže, není to pravda! Období střiže, pokud má zkušený chovatel možnost, si plánuje dle způsobu a technologie svého chovu (chov ovcí pro vlnu, mléko, maso). V současných klimatických podmínkách, se celoročně venku chované ovce, podaří kvalitně ostříhat nejdříve později na jaře, začátkem léta, kde je hustá zimní vlna již odrostlá. Mašinka snáze prostupuje vlnou a blíže ke kůži ovce. Obecně je ale u nás největší zájem drobných malochovatelů v jarním období před, nebo po bahnění (březen až červen).

Střiž pro zdroj vlny - nejkvalitnější vlna, nejlépe se stříhající je, když jsou ovce v plné kondici a nějaký čas již na pastvě (červenec - září). Vlna je (dle složení pastvin) čistá s minimum nečistot a ovce jsou krásně kulaté. V opačném případě, brzy na jaře, mohou být ovečky po jehňatech v horší kondici, vyhublé, s nekvalitní vlnou a po zimě navíc zakrmenou senem. Během manipulace při stříhání vznikají často na uvolněné kůži kožní řasy, kde může dojít k poranění.

KOLIKRÁT ROČNĚ STŘÍHAT?

Většinu plemen stačí ostříhat jednou ročně. Jsou ale i dvoustřižná plemena, která mají větší přírustky vlny,  jako je třeba ovce romanovská, valaška, ovce vřesová. Tyto plemena chovatelé stříhají na jaře krátce po bahnění a na přelomu konce léta a začátku podzimu před připouštěním.

KDE STŘÍHAT?

Každý střihač bude mít možná trochu jiné nároky, ale vesměs budou podobné. Ke stříhání je potřeba mít už v domluvený čas ovce připravené, zavřené v malé naháňce. Ovce musí být suché. Ke stříhání bude střihač potřebovat rovnou, vodorovnou, pevnou a suchou plochu o velikosti alespoň 2 x 2 m. V horkých letních dnech ideálně se stínem (při větším počtu ovcí je to nutnost), v případě deště zastřešené a určitě bez průvanu, v závětří a s dostatkem světla. Pro Vás nejvhodněji co nejblíže naháňce s ovcemi. Na první dobrou se to může zdát složité, ale nemusí to tak vůbec být. Pokud máte stodolu, garáž, větší kůlnu, nemusíte mít vůbec starost. V případě hezkého počasí postačí třeba posekaný rovný plácek trávy vedle ohrady. A pokud bude oveček více, dá se jako stín použít třeba párty stan. Připravte se na to, že střihač přijel ovce ostříhat, nikoliv nahánět po ohradě, nebo v naháňce. Je to další fyzická námaha k už tak náročné práci. Proto počítejte s tím, že bude nutné ovečku střihači na dovést z naháňky až k mašince. Strojků existuje celá řada, některé do ruky, jiné závěsné. Než střihač přijede, dobře se domluvte, jak máte místo připravit a vybavit. Většinou jede na více míst v jeden den a je důležité mít vše nachystané předem!

ZVLÁDNETE TO SAMI?

Na videích, nebo živě, může práce zkušeného střihače velmi jednoduše. Není to ale tak snadné. Pokud se budete chtít do stříhání ovcí pustit svépomocí ať už strojkem, nebo nůžkami, dobře tento krok zvažte a případně se poraďte s někým zkušeným v tomto oboru. Poskytnu Vám pár základních doporučení. Stříhejte později, nejdříve koncem jara, začátkem léta (květen, spíš červen). Půjde to snáze. Netahejte za vlnu! Když totiž vytáhnete jednou rukou pramen vlny a druhou rukou do ní budete chtít zajet nůžkami, nebo strojkem, poznáte, kde končí vytažená kůže a kde začíná vlna? Místo toho dlaní jedné ruky kůži ovci přitlačte k tělu a současně napínejte. Na napnuté ploše druhou rukou stříhejte. Velmi opatrní buďte na vznikající kožní řasy. Je to místo, kde můžete snadno ovci poranit. Ovci můžete položit na bok, ostříhat jednu stranu, pak jí otočit a práci dokončit. Tahy směřujte od kopyt ke hřbetu a tam od zátylku k ocasu. Pozor kolem krku, kde v této poloze bude hodně volné kůže! Nebude to jednoduché a pro Vás bude hlavní zachovat klid a trpělivost. Jsou plemena ovcí, která mají poměrně řídkou vlnu a dobře se stříhá. Navíc jen na "běžných místech těla" (valašky, vřesovky, romanovky). Naproti tomu, plemena Oxford Down, Hampshier, mají vlnu úplně po celém těle a jsou partie, kde je to náročné i pro zkušeného střihače. Vlna těchto ovcí je navíc poměrně hustá. Často se mi chovatel zmíní, že to zkoušel, ale nakonec raději stříhání objednal. Jsou ale místa, kde se střihači shání velmi špatně a pokud máte dvě, tři ovečky a nikoho neseženete, možná Vám nic jiného nezbude. Případně se pak můžete poptat na střihače chovatelů po okolí, domluvit se a objednat s nimi. Další možnost je ovečky naložit a přiblížit je střihačovi na místo střiže.